Novinky na poli varných desek

Možností máme mnohem více než před lety a technologie se neustále zlepšují. S rostoucí cenou roste i kvalita a počet funkcí, které spotřebič umí.  Varná deska je nejen funkční a praktický spotřebič, ale je to i estetické zařízení, za které se nemusíme v domácnosti stydět.
Varné desky můžeme v základu rozdělit na dvě kategorie. Jedná se o desky plynové a desky elektrické. Elektrické desky se těší stále větší oblibě. Plynové desky si ale také najdou své věrné fanoušky.
převaření mléka
Varné desky na plyn mají v oblibě především kuchaři, a to díky okamžitému teplu a přehlednou regulací. Ty nejlevnější desky jsou ze smaltu, ty dražší ze sklokeramiky či nerezu. Mezi velkou nevýhodu patří obtížnější čištění a údržba. Zapalování zapalovačem či sirkou patří do dob minulých, dnešní desky mají zapalovaní zabudované v sobě. Moderní desky jsou vybavené termopojistkou, která zamezí úniku plynu.
Elektrické varné desky dělíme na sklokeramické a indukční. Sklokeramické desky jsou levnější a na rozdíl od indukčních desek, můžete používat nádobí, které máte již doma. Tím ale výhody končí. Oproti indukcím nejsou tak úsporné a efektivní.
hrnek na sporáku
Indukční desky fungují na základě zabudované cívky, která se aktivuje dotykem dna položeného hrnce. Teplo se tak přenáší pouze na místo, kde je i nádobí. Tím, že se neohřívá celá plocha plotýnky se ušetří dost energie. Když hrnec sundáme, indukce se automaticky vypne. Nádobí vhodné na indukci poznáte podle označení v obchodě, ale také tím, že je magneticky vodivé. Rychlost ohřevu u indukční desky je mimořádně vysoká, na rozdíl od sklokeramické desky, které ohřev zabere déle času. Nevýhodou indukční desky je, že většinu modelů je nutné zapojit to třífázové zásuvky s 400 V napětím. Pokud doma nemáte tuto síť zavedenou, nezoufejte, výrobci přišli na trh s modely, které se dají zapojit do 230 V zásuvky a jsou tedy vhodné i do panelových bytů.
Mezi funkce elektrických varných desek patří funkce turbo (power) ohřevu, detekce rozlité vody a samozřejmostí je detekce zbytkového tepla.

Novinky na poli varných desek
4.3 (86%)20