Vzhůru za krásami Edinburghu!

Už delší dobu toužíte po tom, vyzkoušet si svou úroveň angličtiny v praxi, ovšem neláká vás Anglie jako taková, ať už z důvodu náporu velkého množství turistů anebo třeba nějakého jiného? A co vyzkoušet nedaleké Skotsko, které nabízí celou škálu zajímavých míst ale také nevšedních zážitků? Tak neváhejme, kupme si letenky a vzhůru přímo do hlavního města Skotska, tedy do Edinburghu!

Když poprvé spatříte nějaký snímek pocházející z Edinburghu, první, co vás uchvátí je jeho neuvěřitelná zachovalost a všudypřítomná historie, která je přímo jako stvořená pro romantické duše. Není se tedy čemu divit, když vám prozradím, že je celé tomto město zapsáno na obdivovaném seznamu kulturních památek UNESCO. Z tohoto důvodu zde každoročně zavítá přes třináct milionů turistů a žije zde trvale okolo půl milionů obyvatel. Město je zajímavé již svým netradičním rozdělením, a to na dvě části, jež jsou od sebe odděleny údolím, přesněji řečeno ulicí zvanou Princess Street Gardens.

Old Town Edinbourgh

Nudit se zde rozhodně nebudete. Projít obě části Vám totiž zabere nemalé množství času. Začněme prohlídkou starověké jižní části Edinburghu. Bezesporu nejznámější a nejnavštěvovanější památkou je dechberoucí Edinburský hrad, který se tyčí na skále vysoké 135 metrů a dal by se považovat za přesnou charakteristiku slova hrad. Je téměř neuvěřitelné, že se zde tento hrad začal budovat již před patnácti sty lety, tedy již v 6. století našeho letopočtu. Hrad navíc dýchá jakýmsi tajemstvím a také turisty láká přítomnost skotských korunovačních klenotů.

Noční Edinbourgh

Dalším obrovským lákadlem, kam zamíří snad každý návštěvník, je takzvaná Královská míle (v originálu Royal Mile), což je ulice táhnoucí se od hradu v celkové délce 1,8 kilometrů. Tato ulice nabízí skvostné památky a krásy města. I když nejste zrovna věřícím člověkem, rozhodně byste měli navštívit katedrálu svatého Jílí, která vás ohromí svou majestátností a jedinečnou starobylou architekturou. Velice zajímavou stavbou je také Court of Scotland, což je budova nejvyššího soudu Skotska, kde v počátcích sídlila vláda a parlament. Vyhlášené jsou také botanické královské zahrady, které můžete spojit spolu s návštěvou již zmíněného historického centra, protože se nachází nedaleko.

Zapomenout nemůžeme ani na místní gastronomii, se kterou jsou neodmyslitelně spjaty pokrmy jako fish and chips, speciální skotské bramborové placičky, cibulové kroužky, pivo, pudingy všech druhů, sušenky anebo tzv. huggies, což je národní jídlo, které jsou Skotové zvyklí připravovat při významných svátcích. Tento pokrm se skládá z ovčích vnitřností, které jsou okořeněny solí, pepřem, je do nich přidán ovčí lůj a cibule a celá tato směs je zahuštěná ječnou krupicí anebo ovesnými vločkami. Vše by se tedy dalo přirovnat k našemu českému jelitu. Tradiční přílohou jsou brambory.