Základní péče o rty v zimě

Suchý mráz, teploty na nule, ledový vítr a přecházení z tepla do zimy. Díky těmto vlivům rty vysychají, praskají a často v nich cítíme nepříjemné pnutí, pálení až bolest. Ačkoliv na to občas zapomínáme, rtům musíme věnovat stejnou pozornost a péči, jako zbytku našeho těla. Pro udržení krásného a zdravého vzhledu se držte níže uvedených rad.
 kokosový olej
Řádné promazání je nutnost
Rty nemají žádnou tukovou vrstvu a kůže na nich je nejtenčí a nejjemnější, proto je důležité pravidelné intenzivní promaštění a výživa. Co to tedy znamená? Starat se o ně přes zimu dvakrát více než po zbytek roku.
 
Prvním pomocníkem venku a na cestách je samozřejmě balzám na rty, který by vám neměl nikdy chybět. Sluníčko svítí i v zimních měsících, proto by měl balzám nejlépe obsahovat i ochranný faktor SPF. Hodit se vám bude zvlášť tehdy, pokud pojedete na hory.
K ošetření rtů můžete také použít obyčejnou vazelínu a tradiční jelení lůj.
 
Oleje a vitamíny
Hydrataci pro ústa můžeme najít i v naší kuchyni. Olivový a kokosový olej mají jedinečné a léčivé účinky na pokožku. Oba zregenerují rty nejlépe přes noc, stejně tak jako například med.
Dalším ochráncem našich rtů je bambucké máslo (známé pod názvem „karité“), bohaté na vitamíny A, D, E a F, mastné kyseliny a antioxidanty.
 
Rozmazlovat rty můžeme čas od času i doma připraveným peelingem, který rty prokrví a odstraní suchou kůži. K tomu nám stačí smíchat trochu krystalového cukru, medu a případně kapku olivového oleje. Pomocí této směsi rty jemně masírujte, opláchněte vodou a na závěr použijte balzám.
 balzám na rty
Na co také nezapomínat?
·         Pokožka rtů reaguje kromě teploty i na vlhkost vzduchu, snažte se tedy předejít olizování rtů, vysušují se pak totiž mnohem rychleji.
·         Nikdy si netrhejte suchou odumřelou kůžičku.
·         Pokud máte rty silně vysušené a popraskané, nepoužívejte rtěnky ani lesky.
·         Nezapomínejte dodržovat pitný režim, který většinou v zimě zanedbáváme.