Fotovoltaika má budoucnost


Slunce je nejsilnější zdroj energie, který zásobuje celou planetu, aniž by si za svou práci účtoval nějaké peníze. Získáváme od něj zdarma podporu pro tvorbu vitamínu D, pro rostlinnou fotosyntézu a produkci kyslíku v planetární atmosféře, a také potřebné teplo, abychom se ve studeném vesmíru doslova neproměnili v ledovou hroudu. To ale není vše, co lze ze slunce získat.

fotovoltaické panely

Jestliže zhlédnete legendární filmovou komedii „Kulový blesk“, všimnete si, jak tam svérázný Ing. Severýn v podání Ladislava Smoljaka exceloval se svou slivovicí na druhé koleji, ovšem i přes tyto nesmysly se mu dařilo na terase svého domu ohřívat vodu na sprchování právě ze slunce. Tehdy sice poněkud primitivním způsobem, ale účinným.

V současné době ovšem máme k dispozici mnohem sofistikovanější řešení, a to nejen na ohřev vody, ale i na výrobu elektrické energie – stejnosměrný proud, který lze pomocí střídačů převádět na potřebný proud střídavý, s napětím pro praktické využití pro domácí spotřebiče. Kdyby tyto technologie byly dostupné již za socialismu, vězte, že by se mezi lidmi velmi rychle rozšířily, a zřejmě i rychlejším tempem, než nakupování západoevropského „kapitalistického“ zboží v Tuzexech.

montáž fotovoltaiky

Fotovoltaické elektrárny v Plzni i kdekoli jinde mají budoucnost. Je to jedna z cest, jak se co nejvíce osamostatnit a odstřihnout od závislosti na dodavatelích energií, a na burzovních šocích, které zažívají zejména lidé, co stále ještě doma topí zemním plynem nebo elektrokotlem. Z tohoto důvodu také mnoho domácností přechází na tepelná čerpadla, která mohou vhodně doplnit krbem na dřevo, a spolu s fotovoltaikou upravují své rodinné rozpočty pozitivnějším směrem. A jestliže k tomu přidají i technologii podlahového vytápění, pak lze skutečně říci, že mají doma systémy moderní a zároveň úsporné a praktické.