Jak pečovat o dřevěnou fasádu?


Přicházející zima nás nutí, abychom zkontrolovali každý kout na zahradě, uklidili vše, co by kruté mrazy nemuselo přežit, zazimovali rostliny, uklidili nářadí do altánu https://www.pergoly-trutnov.cz, zkrátka vše schovali před sněhovou pokrývkou. Jenže jak ochránit před zimou dřevo, které je často součástí zahradních altánů, dřevěných domků, přístřešků a kůlen? Dřevo v exteriéru je namáháno a vystaveno celoročně nepříznivým povětrnostním podmínkám s změnám teplot. Často se tak stává, že dřevo takový nápor nevydrží a proto, aby vydrželo celou řadu let, potřebuje tolik potřebnou péči. To platí hlavně v případě zahradního domku nebo altánu, jejíchž fasáda je pravidelně vystavena rozmarům počasí, na základě kterých degraduje o něco rychleji. Pojďme se tedy společně podívat, jak dřevěné fasády chránit a jak napravit jejich poškození, tak aby na jaře vypadaly jako nové.

zahradní altán

Správné péče o dřevěné fasády zahradních domků a altánů

Dřevěné konstrukce v interiéru jsou ve většině případů vyrobené ze smrku nebo borovice. V našich podmínkách se jedná o nejvíce dostupný a přitom stálý materiál. Dřevěný dům z jehličnanu v zimě krásně izoluje teplo a v letních měsících v jeho útrobách naopak udržuje příjemné klima. Je ale potřeba poznamenat, že domorodé jehličnany sice zajištují dobré vnitřní klima, přesto nejsou až tolik odolné vůči povětrnostním podmínkách nebo dřevokazným houbám, jak je tomu v případě exotického dřeva. Pro jejich trvanlivost a stálost je proto důležitá prvotní impregnace, která výrazně prodlouží životnost dřeva.

struktura dřeva

Pokud jste si už na zahradu pořídili dřevěnou konstrukci, která není takto ošetřená, nemusíte zoufat. Ochranný nátěr můžete nanést vy sami. V různých prodejnách najdete profesionální impregnace, které jsou speciálně vytvořeny pro konkrétní druhy dřeva. Před samotnou koupí se proto vždy poraďte s výrobcem a nechte si doporučit výrobek přesně na míru.