K podzimu patří štrúdl

Pokud patří k podzimu spoustu štrúdlu, tak také zákonitě nabrané kilogramy! I když ty se dají shodit při sbírání hub v lese (pokud rostou) nebo na procházkách krásnou podzimní krajinou, kdy nám až zrak přechází z barevného listí – žlutého, oranžového, červeného až vínového, zeleného a hnědého. Podzim je opravdový malíř!

barevne_listi

Zas žluté listí připomíná slunce.

Jdeme lesní cestou, hřejeme si ruce

plamínkem lásky v nás.

To, že nejsme sami, je krásný čas i pod mlhami.

Stříbrnou síť nám pavouček splétá,

jak obrázek něžný, vzpomínku léta.

Dešťové kapky v ní písničku zvoní,

že přijde po létu zima a znovu léto po ní.

Houba už v mechu dřímá,

brzy se připozdívá

a podzim krásně voní.

Ale vraťme se ke štrúdlu. Chtělo by to tedy raději nějaký recept na jablečný závin, kde je málo tuku, málo cukru, zato hodně jablíček, po kterých se netloustne, a navíc jsou zdravá. Prolistujme kuchařskou knihou nebo jednoduše zadejme do vyhledávače na internetu něco jako „lehký štrúdl“. Hned budeme moci začít s pročítáním těch nejlepších postupů na pečení. Možná by byl ale výborný jablečný závin i z koupeného těsta „listového“. Tak ho vyzkoušejme, když už máme ten podzim s hromadami barevného listí.

jablecny_strudl

Těsto si rozdělíme na dvě části, které na pomoučené utěrce rozválíme na 1 – 2 mm tenké placky obdélníkového tvaru. Doprostřed tenkého plátu nastrouháme jablka, pokrájíme ořechy, dle chuti buď vlašské, burské nebo kešu. Můžeme přidat i rozinky. Tuto náplň těstem překryjeme z jedné strany, pak i z druhé. Na obou koncích závinu složíme a stlačíme těsto tak, aby při pečení šťáva z jablek nevytékala. Záviny přeneseme na tukem vymazaný plech a potřeme rozšlehaným vejcem. Dáme do předehřáté trouby a pečeme při teplotě 180 °C cca 20 – 30 minut.

A ještě malá zajímavost. Slovo „štrúdl“ se píše s čárkou, ne s kroužkem („štrůdl“), protože se jedná o slovo převzaté z německého „Apfelstrudl“.