Karavan – to není jen dopravní prostředek, ale životní styl

Na Internetu se dočtete, že existují lidé, kteří si z obytného karavanu vytvořili příbytek a cestují s ním po světě třeba celý rok. Jestliže pracují z domova, a vystačí s občasným připojením k Internetu, není to na mnoha místech naší planety problém, mohou tedy být ráno ještě v Rotterdamu, zatímco večer už třeba ve Stockholmu.

obytný karavan

Karavan je vybaven toaletou, provizorní umývárnou, vařičem, zdrojem pitné a užitkové vody, spižírnou, elektrickou přípojkou, postelí a skromnými šatními skříňkami. Tito lidé si dobře uvědomují, že k životu není třeba mnoho majetku, a že jej mnohdy ani nevyužíváme, možná, že se i vy zamyslíte nad tím, zda nemáte doma něco, co byste mohli klidně postrádat.

s karavanem na cestách

Být nomádem na kolech a mít k dispozici takovéto přechodné bydliště, má celou řadu výhod, které oceníte, pokud si něco takového vyzkoušíte:

Soukromí – kdykoli se někde ubytujete, vždy jste s někým v kontaktu – s majitelem nemovitosti nebo s rekreanty, ať jsou to hotely, priváty a penziony, či chaty a chalupy. V karavanu jste jen vy sami, případně máte s sebou nějaké zvířátko a děti. Samozřejmě lze cestovat s přáteli či příbuznými, jde jen o to, s kým se kdo snese, a zda tento způsob trávení dovolené také bude těmto lidem vyhovovat.

Naprostá nezávislost – nejste závislí ani na cestovních kancelářích a jejich průvodcích a stanoveném programu, ani na nikom jiném, kdo vám organizuje volné dny. Nepotřebujete v podstatě nikoho a nic, pouze v souvislosti s nákupy pro doplňování cestovních zásob. Stěží byste našli podobný životní styl, který se vyhýbá civilizaci, a zároveň poznává nové přírodní krásy.

Čistý vzduch – a žádný smog. Jízda s karavanem málokdy probíhá v oblastech s výskytem smogových oblaků, nikdo z těchto lidí se dobrovolně nehrne do měst, proč také? Maximálně kvůli nákupním možnostem, ale výhodnější je nakupovat v supermarketech mimo městská centra.