Podmínky pro získání hypotéky

Není tomu tak dávno, kdy stačilo bance dokázat, že jste schopni dostát svým závazkům a dosáhli jste na 100% hypotéky. Nynější situace je už poněkud jiná, podmínky pro získání se neustále přitvrzují a na hypotéku dosáhne stále menší procento lidí. I když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta, nově nastavené podmínky ČNB z dubna 2020 přesně definují, kdo hypotéku může získat. Za zamítnutým úvěrem tak nehledejte neochotu bank půjčovat, ale složitou legislativu.

Česká národní banka pravidelně aktualizuje a upravuje zákon o spotřebitelském úvěru. Poskytovatelé úvěru jsou navíc v šachu díky insolvenčnímu zákonu a není se tak čemu divit, že si každého žadatele předem dostatečně prověří, než mu nabídnou jakýkoliv úvěrový produkt. Podmínky u jednotlivých bankovních společností jsou rozdílné, přesto se najde několik základních podmínek, které se více či méně u každé společnosti opakují. U některých bank se tak můžete setkat s přísnými podmínkami, jiné jsou ke svým potencionálním klientům přeci jenom o něco shovívavější. Největší šanci na úspěch však nabízejí stále nebankovní hypotéky, které nabízí převážně americkou hypotéku https://www.fahd.cz/americka-hypoteka-nebankovni/.

  1. Věk žadatele

Asi nikoho nepřekvapí, že minimální věk, kdy je možné o hypotéku žádat je věk 18 let. Horní hranici pro uzavření smlouvy o hypotéce už zákon nijak více nespecifikuje. Je tedy potřeba vycházet z logického uvažování a spočítat si, do jakého věku jste schopni splácet.

staré ruce

Obecně se ale udává, že o hypotéku je dobré žádat ještě v produktivním věku, neboť později jsou už šance na úspěch minimální.

  1. Stabilní příjem

mince a bankovky

Příjem je pro řadu bank hlavní ukazatel, zda je žadatel schopen v dané výši splácet. Z měsíční bilance příjmů a výdajů si může banka snadno zjistit potřebné informace.