Brexit a libra

23. června 2016 se v referendu vyjádřila většina obyvatelstva Velké Británie, že již nechce dále setrvávat v Evropské unii. Dnes již referendum a událost vůbec známá jako Brexit zatřásla celým evropským uskupením. Nejvíce se otřásly konstrukce Unie, která do té doby ani nepočítala, že by se jakýkoli stát chtěl odpojit. Je důležité říct, že tato událost svým historickým významem na dlouho zamává celým evropským prostorem. Kdo však Brexit pocítí nejvíce?

mince

Libra padá

V prvních měsících libra strmě padala dolů. Ihned po vyhlášení výsledků referenda klesla nejméně o 15 % libra a neustále tak pokračovala a dostala se tak na nejmenší hodnotu za celých několik desítek let. Odchod z EU ochromil prakticky všechny oblasti života v Británii v jádru EU.

I když je pravda, že od Brexitu a velkého propadu libry se stačila měna alespoň trošku vzpamatovat, doby před Brexitem, kdy jedna libra čítala přes 35 korun se v nejbližší době ani zdaleka nedočká. Libra až do předchozích měsíců, kdy mírně stoupla, zaznamenává velký úpadek a takový bude ještě dlouho poté následovat. Je možné, že se přinejmenším několik let libra z takové krize dlouho nevzpamatuje, tedy alespoň do té doby, než Velká Británie skutečně z EU odejde a uvidí se, jak na tom bude britská ekonomika bez pomoci a regulací EU. Je pravda, že Británie, více než například Česko, má možnost se díky svým zámořským bývalým koloniím a úzkým vztahům vzpamatovat z Brexitu a začít novou cestu, zdali se ale vyrovná libra původní výši? To teď nikdo nedokáže předpovědět.


dolary
Každý zběhlý investor ale určitě potvrdí, že pokud se člověk nebojí dlouhodobějších investic, právě teď je nejvhodnější nákup britské měny, kterou aktuálně vyměníme za 29 korun jednu. Libra dlouhodobě slabší nebude, protože stále patří mezi světové velikány a má velký potenciál dostat se zpátky na výši. Vše ale záleží na tom, jak se britská ekonomika zotaví po odchodu.

Nedávno opustily ostrovy dvě evropské instituce a vzaly do Francie a Nizozemí, další budou bezpochyby následovat. Libra se s nejvyšší pravděpodobností opět vzpamatuje, možná bude nakonec ještě silnější, než kdy byla.