Chování na burze

Tak jako jinde, také na burze se lidé chovají různě. Každý investor či obchodník se řídí dle vlastního uvážení, vyznává svůj vlastní styl a systém. Přesto je ale možné si tento způsob chování rozdělit do několika kategorií. Přece jen jsou některá základní kritéria dodržována. Jaké typy a styly obchodování a investování tedy známe?

entrepreneur-3597096_960_720

  1. Day Trading

Intradenní obchodování se odehrává v krátkých časových periodách, kdy obchodník uzavře několik obchodů během jediného dne, přičemž u nichž málokdy zůstává do dne druhého. Často se jedná pouze o několik minut, takže obchodníci jsou během dne schopni uzavřít stovky obchodů. Jedná se o způsob, který je považován za velice rizikový, nicméně větší riziko zpravidla přináší také větší zisky.

  1. Range Trading

Tato strategie spočívá na identifikaci rozpětí mezi minimálními a maximálními cenami daného druhu akcií. Obchod se uzavírá zpravidla na období v délce několika hodin.

  1. Swing Trading

Swingové obchodování trvá po několik dnů, nejčastěji pak jeden až tři dny. Pro výběr vhodných kandidátů pro své obchody využívají obchodníci v drtivé většině technické analýzy akcií, sektorů i trhů.

  1. Trend Trading

Tento styl se velmi podobá swingovému obchodování, obchody zde ale přetrvávají déle, typické rozmezí je více než tři dny, ale méně než dní deset. Název lze přeložit jako obchodování s trendem. To znamená, že obchody probíhají cestou co nejmenšího odporu, je třeba jít s proudem, který se ale může měnit, takže mezi nejdůležitější faktory patří poznat, kdy ke změně dojde a včas zareagovat.

trading-4453011_960_720

  1. Poziční obchodování

Obchodník postupující dle tohoto stylu svou pozici může držet několik dní, týdnů, měsíců, ale i let. Nejčastěji ale obchody trvají několik týdnů. Vychází se přitom z technické analýzy podobně jako swingové či trendové obchodování, přičemž se neustále provádí další analýzy, jako je růst zisků, tržeb atd.

  1. Investing

Jedná se o druh obchodování trvající zpravidla více než šest měsíců.

Pokud se tedy chcete účastnit obchodování na burze, nejspíše také dříve či později zapadnete do některého z těchto stylů. Ať tak či tak, přejeme hodně štěstí při obchodování.