Panenka Barbie oslavila 60 let

Nestárnoucí panenku během šedesáti let své existence potkala spousta problémů a čelila a dodnes čelí stále velké kritice. I přes to, že je extrémně štíhlá, získala v průběhu času také tváře slavných osobností. Kromě tváří také měnila v průběhu času profese a samozřejmě celkově změnila svůj vzhled. Tato figurka je samozřejmě naprostým fenoménem mezi hračkami a těžko se nalezne jiná figurka či hračka, která by jí mohla konkurovat.

péče o pleť

Založení firmy a první Barbie

V roce 1945 Ruth a Harold Matsonovi společně s přítelem Elliotem Handlerem založili firmu Mattel, která vyráběla hračky. Na newyorském veletrhu se poprvé nevídaná panenka objevila v roce 1959. Panenka tedy byla pojmenována, jak bylo už uvedeno, po dceři vynálezkyně, Barbaře.

Od roku 1961 také existuje přítel panenky, Ken. Ten získal jméno po synovi manželů, zakladatelů firmy a tvůrců legendární panenky.

Barbie se za dobu své dosavadní existence tedy setkala s obrovskou kritikou, a to hlavně kvůli svým nereálným proporcím. Pokud by žena v reálném životě měla takové proporce, nemohla by přežít. Mnozí poukazují na nezdravé nastavení pohledu na ideál krásy a štíhlosti. Především se kritika dotýká toho, že má špatný vliv na dospívající dívky, které kvůli panence špatně vnímají vlastní dospívající tělo.

Panenka jako ikona holčičího světa není pouze hračkou, ale její vliv na dívky je i prostřednictvím slavných žen. U příležitosti šedesátých narozenin vznikla mimořádná kolekce mimořádných žen z celého světa a má se tak zaměřit na vzdělávání dívek.
vrásky u očí

Společnost Mattel s kampaní začal již v roce 2015. Cílem je tedy podporovat dívky z celého světa k tomu, aby se prosazovali.

V rámci této kampaně třeba můžeme koupit i panenku, která byla vyrobena s podobou naší Ester Ledecké. Samozřejmě nemá růžový obleček, ale parádní lyžařskou kombinézu. Zajímavou podobu, kterou měla panenka, můžeme uvést třeba i Danu Scullyovou z Akta X.