Podnikání v cestovním ruchu

Jednou z možností podnikání, je podnikání v oblasti cestovního ruchu, jako cestovní agentura. Cestovní agentury nabízejí zájezdy sestavené z cesty a pobytu v cizí nebo i naší zemi a za zprostředkování mají provizi. Nabízejí ubytování v hotelech, bungalovech i v soukromých penzionech, různé kvality, podle hvězdiček, které dané ubytování má. Zařídí rezervaci ubytování, často i stravování na polopenzi či plnou penzi. Zařídí cestu, ať už autobusem, nebo letadlem a obvykle na takový zájezd jezdí od dané agentury delegát, který se stará o potřeby klientů cestovní agentury, když mají nějaký problém.
pláž u ostrůvku
Mnoho cestovních agentur, nebo alespoň ty větší, nabízejí i program pro děti, například na půl dne, kdy děti hlídají a zabaví tak, aby si rodiče mohli odpočinout. To bývá práce dětských animátorů. Některé zájezdy se pořádají jako poznávací, to pro ty osoby, které nebaví týden, dva ležet jako placka na pláži u moře, ale chtějí alespoň trochu danou zemi poznat. To je potom po celé putování doprovází delegát, který zajišťuje výklad o daných místech, aby se lidé něco nového dozvěděli.
letecký pohled na pláž
Občas se stane průšvih, to když agentura vybere zálohy a ceny zájezdů a následně zkrachuje. Podle zákona musí být cestovní agentury pojištěné proti úpadku, aby se například nestalo, že jejich klienti zůstanou zcela bezprizorní v cizí zemi, když agentura zkrachuje, ale ne vždy agentury tuto zákonnou povinnost plní a stává se, že dané pojištění nemají. Pro jejich klienty, kteří uvízli v cizí zemi, to je velký problém a pro ty, kteří ještě neodjeli, také. Protože přišli o své finance na dovolenou a dovolená se nekoná, ale nekoná se ani vrácení peněz. Proto jsou lidé, kteří si celou dovolenou zajistí sami na svou pěst a jedou svým autem, nebo i letí na svou pěst. A jak pojedete na svou dovolenou letos právě Vy?