Zdravý životní styl a děti

Zdravý životní styl je komplexní problematika, která se může zdát pro spoustu lidí příliš složitá, než aby se jí zabývali. Věřte ale, že na tom není nic složitého, pokud budete dodržovat pár zásad. Jak vést děti ke zdravému životnímu stylu a co dodržet?

snídaně s banány

Strava

Strava je základ. Neděste se, nejde o žádné drastické diety, ale měli byste dodržovat zásady racionální stravy, jíst dostatek zeleniny a ovoce, vlákniny, dostatečně pít neslazené tekutiny a nepřecpávat se. Základem dne je pořádná snídaně a je na vás, zda bude sladká či slaná. Ať říkají odborníci cokoli, obě varianty dokážou nakopnout metabolismus a zároveň zajistí, že nebudete hladovět. Nezapomeňte svačit, jak dopoledne tak odpoledne. Dejte si něco malého, třeba zeleninový salát, ovoce s jogurtem nebo třeba obložený chleba se šunkou a sýrem. Oběd a večeři si dejte vydatnější. Pokud chodíte spát pozdě, zařaďte klidně ještě druhou večeři, což může být třeba bílý jogurt nebo sklenice kefíru.

Hlídejte si příjem tekutin, měl by se pohybovat minimálně kolem 2 litrů denně, ale zase by se nemělo přehánět množství. K pití volte spíše vodu, vyhýbejte se slazeným limonádám.
spící slečna

Pohyb

Pohyb je druhým pilířem zdravého životního stylu. Pokud máte sedavé zaměstnání, zařaďte do denního programu vycházku, kterou absolvujete svižným krokem. Pokud pěstujete nějaký sport, pak máte vyhráno. Sportovat byste měli pravidelně minimálně 3 – 4x týdně, dle svých fyzických možností.

Pokud trpíte nadváhou či obezitou, pak začínejte pozvolna nenáročným pohybem, třeba chůzí nebo plaváním. Plavání je super sport, který šetří klouby a zároveň se při něm spaluje velké množství energie.

Spánek

Pokud chcete žít opravdu zdravě, je prostě potřeba hodně spát, aspoň 8 hodin denně. Spánek je pro tělo základní potřebou, stejně jako jídlo či voda si jej tělo žádá v určité dávce a také v určité kvalitě. Takže to chce pořádnou matraci a pořádný odpočinek.